Home News Sports/Outdoors Social Business Events


Letters Obituaries Archives Advertise
Search ...
 
 
   

9B.News 2022 Primary Voter's Guide

 
VOTE MAY 17, 8 A.M. TO 8 P.M.  
 
March 12, 2022

In order to help the qualified electors of Boundary County, Idaho, make a more informed choice at the polls, we offer this voter's guide, in which each candidate in each race for county, state and federal offices that will appear on a May 17 ballot in our county is listed and each candidate has been invited to submit an introduction, in their own words, as to who they are, what they stand for, what they bring to office and what they want you, the voter, to know. Submissions can be emailed to mike@9b.news through Friday, April 29.
 
 
Constitution
Party
Democrat
Party
Independent
Party
Libertarian
Party
Republican
Party
 

The Races

 
County ~ Precinct ~State ~ Judicial ~ Federal ~ Initiatives  
 

County

 
Party Office Candidate
Assesesor Olivia A. Drake
Clerk Glenda Poston
Commissioner, District #2 (will not appear on primary ballot) John L. White
Commissioner, District #2 Steve Fioravanti
Commissioner, District #2 Tim Bertling
Commissioner, District #3 Dan Dinning
Commissioner, District #3 Ben Robertson
Coroner Chad Workman
Coroner Richard G. Cowell IV
Treasurer Jennifer Economu
 

Precinct

 
Party Precinct Candidate
Bonners Ferry/Kootenai Nancy E. Wycoff
Moyie Springs Tim Tucker
Naples Steve Howlett
North Bonners Ferry Gregory Johnson
Bonners Ferry/Kootenai Gregory Lamberly
Copeland Mark Moseley
Moyie Springs Caleb Davis
Moyie Springs Elena Quinn
Naples Julie Istvan
Naples David Wenk
North Bonners Ferry Jeffrey Bogard
North Bonners Ferry Lester Pinkerton
North Bonners Ferry Amy Roemelen
Valley View Sue Larson
 

State

 
Party Office Candidate
State Senator, District 1 Scott Herndon
State Senator, District 1 Jim Woodward
State Representative, District 1, Position A Steve R. Johnson
State Representative, District 1, Position A Spencer Hutchings
State Representative, District 1, Position A Adam Rorick
State Representative, District 1, Position A Mark Sauter
State Representative, District 1, Position A Travis Thompson
State Representative, District 1, Position A Cynthia P. Weiss
State Representative, District 1, Position B Sage G. Dixon
State Representative, District 1, Position B Todd Engel
Governor (Will not appear on primary ballot) Chantyrose Davison
Governor Shelby Rognstad (write-in)
Governor Stephen Heidt
Governor (Will not appear on primary ballot) Ammon Bundy
Governor John Dionne Jr.
Governor Paul Sand
Governor Steven R. Bradshaw
Governor Ben Cannady
Governor Edward R. Humphries
Governor Ashley Jackson
Governor Brad Little
Governor Lisa Marie
Governor Janice McGeachin
Governor Cody Usabel
Lieutenant Governor (Will not appear on primary ballot) Pro-Life (A person formerly known as Marvin Richardson)
Lieutenant Governor Terri Pickens Manweiler
Lieutenant Governor Scott Bedke
Lieutenant Governor Daniel J. Gasiorowski
Lieutenant Governor Priscilla Giddings
Secretary of State Shawn Kennan
Secretary of State Phil McGrane
Secretary of State Dorothy Moon
Secretary of State Mary Souza
State Controller (Will not appear on primary ballot) Miste Gardner
State Controller Dianna David
State Controller Brandon D. Woolf
State Treasurer Jill L. Ellsworth
State Treasurer Julie A. Ellsworth
Attorney General Stevin Scanlin
Attorney General Raul R. Labrador
Attorney General Arthur "Art" Macomber
Attorney General Lawrence Wasden
Superintendent of Public Instruction Terry L. Gilbert
Superintendent of Public Instruction Debbie Critchfield
Superintendent of Public Instruction Branden J. Durst
Superintendent of Public Instruction Sherri Ybarra
 

Judicial

 
Idaho holds yes/no retention elections to determine if sitting judges seeking another term should remain on the bench. To be retained, a candidate must receive a simple "yes" majority. Judicial races are non-partisan.  
Position Candidate
Supreme Court Justice To retain Colleen D. Zahn
Supreme Court Justice To retain Robyn M. Brody
Appellate Court Judge To retain Molly J. Huskey
District Judge, District 1 To retain Barbara Buchanan
District Judge, District 1 To retain Cynthia K.C. Meyer
District Judge, District 1 To retain John T. Mitchell
District Judge, District 1 To retain Lamont Christian Berecz
District Judge, District 1 Barry McHugh to succeed Lansing Haynes
District Judge, District 1 To retain Rich Christensen
 

Federal

 
Party Office Candidazte
United States Senator (Will not appear on primary ballot) Ray J. Writz
United States Senator Ben Pursley
United States Senator David Roth
United States Senator (Will not appear on primary ballot) Scott OH Cleveland
United States Senator (Will not appear on primary ballot) Idaho Sierra Law (also known as Carta Reale Sierra)
United States Senator Brenda Bourn
United States Senator Mike Crapo
United States Senator Natalie M. Fleming
United States Senator Scott Trotter
United States Senator Ramont Turnbull
United States Representative, District 1 Kaylee Peterson
United States Representative, District 1 (Will not appear on primary ballot) Joe Evans
United States Representative, District 1 Russ Fulcher
 

Initiatives

 
   
   

Questions or Comments? Send us an email!

 
9B.News
Mike Weland, Publisher
mike@9b.news  

6931 Main St.
P.O. Box 1625
Bonners Ferry, ID 83805
(208) 295-1016

A 9B Media LLC publication
Sign up for breaking news alerts
E-mail: